pro návrat na seznam kandidátů klikněte prosím zde.
Jméno a Příjmení
Ing. Jiří Lukášek
Věk; bydliště (rodné město)
54 let; Rousínov, Rousínovec, U Náhonu 7 (Rousínov)
Rodinný stav
Ženatý- dvě dospělé děti, jedna vnučka
Zaměstnání – doposud získané pozice a zkušenosti
Vedoucí celých investičních celků v tuzemsku a v zahraničí (Project Manager).
Dosažené vzdělání
Vysokoškolské (VUT Brno, Fakulta Elektrotechnická – obor výpočetní technika)
Společenské aktivity (zapojení)
Od voleb v roce 2010 jsem zastupitelem města Rousínov za naše volební uskupení a současně jsem členem komise výstavby a životního prostředí.
Jsem již od dětství členem Sokola Rousínovec, ve kterém hraji závodně stolní tenis, starám se o žáky oddílu a pomáhám s organizační činností. Oddíl stolního tenisu jsem s dalšími čtyřmi mladíky v roce 1975 zakládal.
Podílel jsem se na vybudování tenisového kurtu v Rousínovci, o jehož údržbu, chod a postupné vylepšování se staráme v úzkém kruhu již přes 30let.
Zájmy
- Sport – aktivní (stolní tenis, tenis, lyžování, cyklistika) tak i pasivní (s velkou chutí sledují všechny významné sportovní události v mnoha odvětvích sportu).
- Historie – četba historických románů i literatury faktů, amatérské studium všech možných etap historie (v tom je mi nyní velkým pomocníkem internet).
- Příroda – stalé zdokonalování znalostí o fauně a i praktický zájem o flóru (především o stromy v okolí mého bydliště). Také se snažím svými skromnými silami individuálně udržovat životní prostředí především v okolí potoka Rakovce v mém bydlišti.
- Umění-pasivně přes výtvarné umění, divadlo až po hudbu (spíše moderní rocková hudba).
O kandidátovi
Narodil jsem se v Rousínově, a v rodinném domku mých rodičů na Kalouskové ulici jsem prožil celé dětství a dospívání. Po svatbě jsem 20 let žil v Brně, ale většinu víkendů jsem prožil v Rousínově, takže i v této době jsem neztratil kontakt s městem a obyvateli Rousínova
V roce 2000 jsem se přestěhoval do nově postaveného rodinného domu v ulici U Náhonu.
Od mládí jsem se věnoval sportovním i společenským aktivitám především v Sokole Rousínovec, kde jsme v roce 1975 s několika přáteli založili oddíl stolního tenisu.
Po trvalém návratu do Rousínova jsem se opět ve větší míře zapojil do činnosti Sokola a vzal jsem si na starost především obnovu a údržbu sálu v Rousínovci a v poslední době i žákovské mužstva oddílu stolního tenisu.
O chod a činnost městského úřadu a samosprávy jsem se celou dobu svého dospělého života zajímal a byl jsem podrobně informován mým otec Ing. Radkem Lukáškem CSc., který mnoho desítek let působil ve stavební komisi a matkou Martou Lukáškovou, která byla dvě období v zastupitelstvu a dlouhodobě působila i ve finanční komisi.
V zaměstnání jsem od svého nástupu pracoval na investičních celcích, nejdříve jako projektant a později jako vedoucí projektů a realizace na stavbách v tuzemsku i v zahraničí.
Jsem přesvědčen, že zkušenosti s řízením investičních celků i větší skupiny pracovníků, které jsem získal v zaměstnání, jsem schopen uplatnit i v chodu radnice města.
Nebyl jsem a nejsem členem žádné politické strany.
Do voleb v roce 2010 jsem šel s myšlenkou, že vedení města můžeme pomoci radou a širším názorem na různé problematiky v řízení a chodu města. Občany jsem byl zvolen zastupitelem. Ale již před volbou a i při samotné volbě starosty, místostarosty a rady města, jsem pochopil, že stávající „klikou“ okolo starosty budeme odsunutí do opozice, a naše iniciativy budou co nejvíce potlačeny. Za celé současné čtyřleté volební období nás o tom vedení města vytrvale a tvrdošíjně utvrzovalo. I přes tyto překážky a nedostatek včas předaných informací, se nám podařilo některé rozumné věci prosadit a některé, na které jsme měli záporné názory nebo pochybnosti, zase pomoci zablokovat.
Tento enormní tlak na nás, jenž je možno shrnout do hesla „nepleťte se nám do toho, a hlasujte pro, i když Vám o tom mnoho neřekneme, my sami víme nejlépe co je dobré“, mně zdravě motivoval, a vybudil snahu s tímto dále bojovat a kandidovat i v dalších volbách, a pokusit se rozbít tento již 12 let zaběhlý systém, řídit města pouze úzkou a svázanou skupinou lidí.
Jsem i nadále přesvědčen, že se dá udělat mnoho drobných věcí na popud občanů ve všech místních částech a nejen se pouze soustředit na velké investiční akce, které ne vždy svou velikostí, účelem, projekční domyšleností, kontrolou výstavby a dokončením všech souvisejících náležitostí, plní stoprocentně svůj účel.
Rousínov?!
Vždy i při svém pobytu v Brně jsem měl k Rousínovu velký, a z dětství vycházející vřelý až idealistický vztah. Doposud je pro mne život v menším městě lepší a vhodnější než život ve velkém městě, jako je například Brno. Jsem prostě svým založením, jak říkají Brňáci svou hantýrkou, „lonťák“ tzn. člověk z vesnice, či maloměsta, no prostě z „lontu“.
Ale i přes to všechno musí toto menší město plnit některé funkce, které jsou nezbytné pro občany, jinak z toho vzniká nekritický, subjektivní vztah ke svému „městečku“.
A toto bohužel, dle mého názoru, město Rousínov neplní dostatečně.
Osobně po zkušenostech ze zastupitelstva, diskuzemi s rodinou a především s různými občany Rousínova, ale i svou vlastní pátrací činností, kterou doháním nedostatek informací poskytovanými vedením města, jsem se dopracoval k názoru, že město zaostává v následujících bodech.
Zde neuvádím samozřejmě podrobně všechny, ale pouze několik důležitějších ukázek.
1)efektivní a srozumitelný chod městského úřadu Rousínov
2)hospodárnější a lépe řízená činnost městských služeb.
3)vyváženější vztah podpory sportu a kultury městem. Sport, pohybové aktivity podporovat lépe a komplexněji a transparentně s větším důrazem a ohledem na spravované majetky organizací. Tato podpora samozřejmě nemůže jít na úkor kultury. Kulturu podporovat v celé jeho šíři a ne pouze v některých oblastech, které jsou subjektivně bližší vedení města.
4)větší tlak na udržitelnost a především zlepšení životního prostředí. A to nejen přímo ve městě, jako je svoz odpadků, kanalizace, úklid komunikací atd. Ale především v nejbližším okolí města. Pokusit se dostat do okolí města více zelených ploch a rozbít jednolitost polních ploch. A to nejen stromy, keři, travinami ale také vodními plochami, třeba i maloplošnými.
5)koncepce dopravy a rozvoje města. Jasně a trvale naplánovat komunikační síť Rousínova, včetně obchvatu a jasné návaznosti na dálnici a místní části města. Tuto koncepci držet a ne z ní neustále uhýbat. A postupně, třeba i po kouscích, ji realizovat v souladu s pevně stanovenou koncepcí.
A tak bych mohl jmenovat dál a dál.
Neříkám, že současné vedení města, alespoň mne o tom slovně vždy utvrzovalo, s tímto nemá snahu něco dělat, ale výsledky a především přímost cesty k tomuto cíli nejsou dostačující.
Toto je také zaviněno snahou orientovat se při budování především, a někdy jen pouze, na dotace.
Zvelebovat město pouze s použitím dotací je nekoncepční, nejisté a zdlouhavé.
Již sám systém dotací zavedený v České republice je nekoncepční, přeskakující z různých záměrů na další, nutící města pracovat neplánovitě a nahodile. A to opomíjím, že tento systém přímo svádí ke klientelismu, korupci a falšování dat. Získávání dotací rozhodně nelze popsat jako křišťálové průzračný proces.
Všechny tyto výtky a postřehy jsem se snažil předložit i současnému vedení města, ale bohužel bez většího úspěchu.
Nyní již zcela jistě Vím, že pokud se nepovede narušit zaběhnutý stav, a to výměnou lidí ve vedení města, nezmění se v Rousínově téměř nic. A doba temna a „osvíceného regentství, poručníkování“ bude trvat dál.
Mé Motto:
Maličkosti otravují, ale bez maličkostí i velké věci nejsou dokonalé a nepřinášejí plný užitek.